Szkiełkowanie aluminium i nie tylko.

Szkiełkowanie aluminium i metali kolorowych.


Szkiełkowanie jest procesem obróbki powierzchni bardzo zbliżonym do piaskowania. Różnica polega na tym, że zamiast ostrych ziaren korundu lub innego ścierniwa używane są kuleczki szklane. Dzięki temu powierzchnia po szkiełkowaniu nie jest poszarpana i wyostrzona jak w przypadku piaskowania, ale jest gładka - satynowa, co ma istotne znaczenie przy elementach mających wizualne znaczenie. Na szkiełkowanej powierzchni nie zalega brud, taka powierzchnia doskonale się czyści benzyną ekstrakcyjną, lub innym zmywaczem.
Szkiełkowanie stosuje się do elementów niemetalowych, aluminium, mosiądz, brąz i pochodne tych metali.
Bardzo dobre efekty uzyskuje się też przy szkiełkowaniu elementów gumowych. Brud latami gromadzony na powierzchni gumy doskonale usuwa się za pomocą szkiełkowania, bez uszkadzania powierzchni. Można szkiełkować też elementy metalowe, jednak skuteczność ich czyszczenia jest ograniczona, po zatem BARDZO SZYBKO ścierniwo - kulki szklane ulegają zużyciu.

Najczęściej zadawane pytania. 

Co nas wyróżnia?
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w szkiełkowaniu aluminium i metali kolorowych. Do każdego (czystego) elementu podchodzimy z szacunkiem, zwracając szczególną uwagę by go nie uszkodzić. O uszkodzenie szczególnie łatwo w przypadku elementów blaszanych i wykonanych z cienkiej siatki.
Ścierniwo, czyli kulki szklane używane są kilkukrotnie, krążąc w obiegu piaskarki. Jednak z każdym uderzeniem w czyszczony przedmiot kulka rozpada się na mniejsze kawałki,  pół-kulki :). Pół-kulki rozpadają się na ćwierć-kulki itd. :) Kabina jest tak skonstruowana że usuwa najdrobniejsze frakcje ścierniwa. Jednak wszystko co nie jest kulką posiada ostre krawędzie które mikro-kaleczą czyszczoną powierzchnię. Nasz sekret szkiełkowania polega na użyciu w końcowej fazie TYLKO RAZ - ZAWSZE NOWYCH KULEK . To one dają satynowy połysk.  Wprawne oko  bez trudu wyłapie różnicę w szkiełkowaniu starym ścierniwem. Powierzchnia jest matowa i brudzi się (rozbite kulki mikrokaleczą powierzchnię)
Nie wierzysz? Wyszkiełkuj powierzchnię i przyjdź porównać ją z naszym szkiełkowaniem, ....GWARANTUJĘ Ci że zauważysz różnicę...

Jak wygląda proces szkiełkowania?
 Szkiełkowane elementy umieszczane są w zamkniętej kabinie piaskarki, operator  za pomocą strumiNajlepiej widać to na filmiku.enia ścierniwa (sprężone powietrze + kulki szklane) czyści elementy z farby, nalotów osadów i utlenień.

Najlepiej widać to na filmiku.


Ile to kosztuje?

Cena ustalana jest na podstawie cennika, jednak w przypadku indywidualnych zleceń ostateczny koszt wyznacza czynny czas pracy piaskarki. Cena za roboczogodzinę to 200zł. W przypadku tłustych i brudnych elementów stawka liczona jest x2.

Jak należy przygotować powierzchnię?
 Jak zawsze – jak najlepiej. Im lepiej przygotowany element tym lepszy rezultat końcowy. Ważną rolę odgrywa tu aspekt psychologiczny, jeśli widzimy że klient starał się i przygotował części, starannie je umył, zapakował , to i  my staramy się jak najsumienniej wykonać pracę. Jeśli klient przynosi nam brudne części, traktujemy to jako brak szacunku dla naszego czasu, wtedy stawka liczona jest x2.
Chodzi oto żeby nie przynosić elementów czym prędzej wyjętych z motocykla, brudnych, tłustych i ociekających olejem.
Szkiełkowane części muszą być wymyte do czysta, np.benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem NITRO.
Wszelkie uszkodzenia powierzchni, zadrapania, obicia nie znikną po szkiełkowaniu a wręcz się uwidocznią. Jeśli nie chcemy ich mieć należy je usunąć przed szkiełkowaniem. Proces szkiełkowania można poprzedzić piaskowaniem lub śrutowaniem, które częściowo niweluje defekty powierzchni materiału. A jako wykończenie - wybłyszczenie zastosować proces szkiełkowania.

Czy należy zabezpieczać powierzchnie?
Generalnie nie. Szkiełkowanie jest tak delikatne, że nie ma takiej potrzeby. Nie ma potrzeby zabezpieczania gwintów szpilek, gwintów otworów na świece, komory spalania, gniazd łożysk czy powierzchni przylgowych. Wprost przeciwnie – tym ostatnim szkiełkowanie wyjdzie na dobre.  Po wyszkiełkowaniu elementy dobrze jest umyć i przedmuchać sprężonym powietrzem, aby usunąć resztki granulatu.
Należy pamiętać że kulki szklane są wielkości mąki ziemniaczanej, dostają się dosłownie wszędzie. Należy do ich usunięcia - wymycia podejść niezmiernie poważnie. Niedomyty blok silnika, kulki szklane mieszają się z olejem i krążą po silniku. Kulki szklane to nic innego jak kwarc, czyli piasek. Piasek + olej wciśnięty przez pompę oleju pomiędzy panewkę a wał korbowy czy w łożysko i efekt naszego pieczołowicie wykonanego remontu silnika łatwo przewidzieć....

Czy można oddać silnik/skrzynię do szkiełkowania w całości? 
Można ale nie jest to zalecane. Mikrokulki szklane są wielkości ziaren mąki ziemniaczanej. Pomimo starannego zabezpieczenia miejsc którymi  mogły by się dostać  do wnętrza, czasami wbrew naszej woli się tam dostają. Trzeba się z tym liczyć. KONIECZNIE należy spuścić wszelkie płyny z silnika. Wszystkie odpowietrzenia zostają zaklejone. Rozlany w komorze olej to cały granulat szklany do wyrzucenia i kilkugodzinne czyszczenie komory....
Zmontowany silnik jest niewygodny w operowaniu, z tej przyczyny są miejsca niemożliwe do dokładnego oczyszczenia.

Czy należy zabezpieczać powierzchnię po szkiełkowaniu?
Nie ma takiej potrzeby. Zabrudzoną powierzchnię doskonale czyści benzyna ekstrakcyjna. Szkiełkowane aluminium nie jest ani w mniejszym ani w większym stopniu odporne na agresywne chemikalia myjące niż powierzchnia nie szkiełkowana. Na powierzchni szkiełkowanej może być to bardziej widoczne z racji jej czystości. Zawsze należy wypróbować środek chemiczny w najmniej widocznym miejscu.

Czy szkiełkowania można dokonywać w warunkach domowych przy użyciu kompresora i potłuczonego drobno szkła?
Komora  do szkiełkowania jest identyczna jak ta do piaskowania. Jednak do szkiełkowania używa się specjalnie dobranej granulacji granulatu w postaci kuleczek, to właśnie te kuleczki dają gładkość powierzchni.  Gradacja granulatu jest kluczowym elementem ostatecznego wyglądu. W żadnym razie nie jest to tłuczone szkło!!!

Kilka przykładów co przewinęło się przez nasz warsztat:

































6 komentarzy:

  1. Witam. Spotkalem się w niemieckiej literaturze z pojęciem tłumaczonym jako kucie powierzchni aluminiowej w celu utworzenia trwałej, odpornej powierzchni elemętów aluminiowych. Wlasnie za pomocą szklanych kulek. Było to pismo Oldtimer-motorrad. czy ta powierzchnia rzeczywiscie jest w miare odporna?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak powierzchnia jest odporna a proces utwardzania powierzchni przez pneumatyczną obróbkę strumieniowo ścierną mikrokulkami szklanymi nazywany jest kulowaniem.


    OdpowiedzUsuń
  3. Efekt końcowy widoczny na zdjęciach jest oszałamiający widać tu doświadczenie w użyciu mikrokulek szklanych w pneumatycznej obróbce strumieniowo ściernej.
    Gratuluję

    OdpowiedzUsuń
  4. Gorąco polecam www.mmp.net.pl - skorzystałem ich usług i jestem bardzo zadowolony.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawie opisany temat

    OdpowiedzUsuń
  6. Wow, nie wiedziałem, że szkiełkowanie może tak wiele zmienić! Czy zawsze warto wybierać tę metodę obróbki aluminium?

    OdpowiedzUsuń