niedziela, 7 października 2012

Piaskarka - sandblasting cabinet

Warsztat wzbogacił się o nowe urządzenie - kabinę do piaskowania. Urządzenie służy do strumieniowego czyszczenia powierzchni. Jak mówi definicja piaskowanie jest to - proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy. Zalety piaskowania znają wszyscy restaurujący pojazdy, antyki militaria. Piaskowanie czyści powierzchnię ze starych powłok malarskich, usuwa takżę rdzę "do gołej blachy". Jest to jeden z najlepszych sposobów przygotowania powierzchni do malowania.

Efekt piaskowania jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień.
Piaskowanie zostało opatentowane przez Benjamina Tilghmana 18 października 1870 roku.
Do piaskowania oprócz pierwotnie stosowanego piasku (piasek jest oficjalnie zabroniony ze względu na jego szkodliwe właściwości dla piaskującego i jego otoczenia) mogą być również użyte inne, dostatecznie rozdrobnione materiały: szlaka miedziowa, śrut, szkło (szkiełkowanie), metal, suchy lód, granat (minerał), żużel a nawet zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych i innych roślin, co pozwala na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.
Moje urządzenie jest przeznaczone do piaskowania w zamkniętej przestrzeni, przez to można używać ścierniwa w obiegu zamkniętym, ścierniwo (teoretycznie) nie wydostaje się z komory. Napisałem teoretycznie gdyż ścierniwo ma zazwyczaj poniżej 1mm średnicy a w przypadku szkiełkowania ścierniwo przypomina mąkę ziemniaczaną i zawsze znajdzie szczelinę żeby wydostać się na zewnątrz piaskarki.
Moja kabina ma wymiary wewnątrz 1250x900x850mm. Gdyby ktoś potrzebował usługi piaskowania szkiełkowania to zapraszam.
Tak wygląda urządzenie w dniu przetransportowania do mniej reprezentacyjnej części warsztatu.

W tej chwili trwają drobne prace renowacyjne (wymiana szyby wziernika, przegląd osprzętu) a także instalacja wydajniejszego SPALINOWEGO kompresora powietrza.











4 komentarze: