Pomimo natłoku prac przy kołach, równolegle staram się prowadzić prace przy "francuzie". Tym razem przyszedł czas na gaźnik. Stosowany w tym motocyklu to popularny Gurtner M20D. Braki w moim gaźniku to stopiony pływak i trzymak linek. Pływak jest identyczny jak w gaźniku motocykla Panonnia - taki też kupiłem- nowy. Trzymak linek dorobiłem w podobny sposób jak wcześniejsze elementy. Tym sposobem gaźnik można uznać za kompletny, wymagający jedynie kosmetycznej renowacji. Szkiełkowanie, mycie ultradźwiękowe, cynkowanie - montaż do motocykla.
Przez ostatnie 3 miesiące przez warsztat Motors Creator przewinęło się kilkadziesiąt kół szprychowanych wszelakiej maści. Od zabytków po supernowoczesne koła BMW GS'a, od typowych jak koła WSK czy SHL po takie rarytasy jak koła z włoskimi obręczami BORRANI - których kształtu felg nie da się pomylić z innymi. Kształt obręczy zarezerwowany tylko dla nich. Praca przy kołach sprawia mi wielką przyjemność. Czasami jest to tylko centrowanie a przeważnie są to kompleksowe renowacje kół.
Proces kompleksowej renowacji koła przebiega na:
zdjęciu ogumienia,
pomiarze asymetrii obręczy względem piasty. (najczęściej w tylnych kołach) Nieuwzględnienie tego skutkować będzie tym, że motocykl zostawiać będzie 2 ślady.
fotografowanie sposobu zaplecenia koła dla kół z nietypowym szprychowaniem
rozszprychowanie koła
wyjęcie łożysk z piasty
umycie i odtłuszczenie elementów
piaskowanie / szkiełkowanie piasty i obręczy
czyszczenie szprych i ich cynkowanie lub zamówienie nowych często robionych pod nasze zamówienie.
3 warstwowe lakierowanie proszkowe elementów (podkład, kolor, lakier bezbarwny dla lepszego połysku)
zakup i montaż nowych łożysk i uszczelniaczy
szprychowanie koła
centrowanie z zachowaniem asymetrii
ręczne wykonanie szparunków na obręczach.
montaż ogumienia
Poniżej kilka przykładów renowacji.
Koła EMW R-35;
Efekt końcowy - trudno uwierzyć że to te same koła
Nigdy bym nie pomyślał że uda mi się kupić oryginalną pokrywę łańcucha napędzającego iskrownik. Niemożliwe? a jednak za 75Euro stałem się właścicielem oryginalnej pokrywki. W sumie to posiadam już 2 takie pokrywki z tym że pierwsza nie posiada żadnego loga. Jeszcze niedawno miałem zamiar wykonać model i odlać taką pokrywkę we własnym zakresie, a potem wygrawerować logo KOEHLER ESCOFFIER. Jednak później udało mi się kupić za 10Euro oryginalną pokrywkę bez napisu, a teraz mam oryginał - wystarczy tylko założyć i cieszyć się widokiem. PS. Lista zakupów jest dłuższa, czekają we francji na wysyłkę; - kompletna lampa przednia, sprężyna trapezu, klaxon trevox, manetka wyprzedzenia zapłonu, oryginalna puszka oleju - KERVOLINE - zalecanego przez producenta, oraz wspomniana pokrywka łańcuszka iskrownika.
W wyniku pożaru uszkodzeniu uległa rama. Wysoka temperatura + gazy nagromadzone wewnątrz sprawiły, że rama zachowała się jak dezodorant wrzucony do ogniska. Rozerwała się na szwie rury.
Długo zastanawiałem się nad sposobem naprawy ramy. -Wycinać i wstawiać nowy kawałek rury? -Wycinać węzeł 3 rurek - wyprostować i wspawać spowrotem? Zdecydowałem się spróbować bez wycinania. Gdyby się nie udało naprawić - zawsze można wyciąć i poprawić :)
Przyjąłem następującą strategię naprawy: -wkładam do środka rurki tulejkę która zapobiegnie zdeformowaniu - zapadnięciu rurki podczas prostowania. -wiercę otwór po przeciwnej stronie "rozdarcia". W tym otworze wykonam spoinę otworową która zapobiegnie przesunięciu się wewnętrznej rurki. - wkładam tulejkę do środka ramy - mocuję ją spoiną otworową - zaginam "rozdarcie" - spawam - szlifuję spawy . Jak zaplanowałęm tak i zdobiłem.